X

Dni wolne od pracy w 2022 r.

Wraz z nastaniem Nowego Roku robimy przegląd kalendarza pracy i dni wolnych. Planujemy także urlopy i długie weekendy. Gdy pracujemy w firmie, która ma obszerną kadrę pracowniczą, jest to dość istotny element, gdyż rezerwacja urlopu wiąże się z tym, że ktoś inny musi pozostać dyspozycyjny. Warto więc wcześniej dokonać analizy terminarza i ustalić z resztą rodziny planowanie urlopu i innych dni wolnych od pracy oraz od szkoły.

Skrócona analiza dni wolnych od pracy w 2022 roku oraz świąt

W kalendarzu na 2022 rok widnieje  13 dni wolnych od pracy w postaci przypadających świąt. Razem z nimi i wolnymi weekendami przez cały rok 2022 korzystamy ze 114 dni wolnych od pracy. Pozostaje nam 251 dni, kiedy musimy pracować.

Wszystkie dni wolne, w które wypadają w  święta, zostały ustanowione na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Ustawa obejmuje 12 świąt. Od 2011 roku dniem wolnym jest Święto Trzech Króli, które co roku przypada 6 stycznia.

Oto lista ustawowych świąt w 2022 roku wraz ze wskazaniem nazwy święta, daty oraz dnia tygodnia:

 • 1 styczeń, Nowy Rok, sobota
 • 6 styczeń, Święto Trzech Króli, czwartek
 • 17 kwiecień, Wielkanoc, niedziela
 • 18 kwiecień, Poniedziałek Wielkanocny, poniedziałek
 • 1 maj, Święto Pracy, niedziela
 • 3 maj, Święto Konstytucji 3 Maja, wtorek
 • 5 czerwiec, Zielone Świątki, niedziela
 • 16 czerwiec, Boże Ciało, czwartek
 • 15 sierpień, Święto Wniebowzięcia NMP, Święto Wojska Polskiego, poniedziałek
 • 1 listopad, Wszystkich Świętych, wtorek
 • 11 listopad, Święto Niepodległości, piątek
 • 25 grudzień, Boże Narodzenie, 1 dzień, niedziela
 • 26 grudzień, Boxe Narodzenie, 2 dzień, poniedziałek.

Kiedy można zaplanować długi weekend? – krótki poradnik

Wir i natłok służbowych obowiązków oraz intensywność obecnego życia sprowadza się do faktu, że każdy z niecierpliwością oczekuje czasu wolnego od pracy.

Pierwsza okazja w 2022 roku trafia się 6 stycznia w Święto Trzech Króli, które przypada na czwartek. Biorąc dzień wolny w piątek mamy 4 dni wolnego. Można też wykorzystać wówczas dzień, który należy się pracującemu za Nowy Rok, gdyż wypada na sobotę.

Kolejną sposobnością na zaplanowanie wolnych dni od pracy jest majówka. 1 maja to Święto Pracy i jest to niedziela, więc należy się dzień wolny z tego tytułu. Można go odebrać w poniedziałek, ponieważ 3 maja wypada we wtorek. W ten sposób dysponujemy 4 wolnymi dniami, aby zaplanować wspólny czas.

Podobna okazja nadarza się w 2022 roku z okazji Bożego Ciała, 16 czerwca w czwartek. 3 dni wolnego zyskujemy następnie w obchody Święta Wojska Polskiego (Wniebowzięcie NMP) w sierpniu bez konieczności brania urlopu, ponieważ wypada ono w poniedziałek.

W listopadzie dłuższy odpoczynek w 2022 roku generuje Dzień Wszystkich Świętych (wtorek) oraz Święto Niepodległości, które ma miejsce w piątkowy dzień. Dysponujemy więc 3 wolnymi dniami.

Święta Bożego Narodzenia przypadają w niedzielę i poniedziałek. Tworzy to więc możliwość wolnego od soboty do poniedziałku włącznie, gdyż Wigilia wypada w dzień niepracujący.

Regulacje prawne odnośnie świąt

W kalendarzu dni wolnych od pracy w 2022 roku ustawodawca przewiduje 13 świąt, z czego 5 z nich wypada w soboty lub niedziele. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku ustanowiono, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i  wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar pracy o 8 godzin. Dla pracownika oznacza to mianowicie, że jeżeli jego okresem rozliczeniowym są dni od poniedziałku do piątku, a święto wypada w sobotę, przysługuje mu dodatkowy dzień wolny z tego oto tytułu – przy założeniu 40-godzinnego tygodnia pracy.

Więcej informacji na temat dni w wolnych w 2022 roku znajdziesz tutaj: https://planetadziecka.pl/dni-wolne-od-pracy-oraz-swieta-w-2022-roku/

Redakcja:
Related Post

Ta strona używa cookies.