Płaszcze męskie – na co zwracać uwagę przy wyborze

Jesienią i zimą każdy potrzebuje ciepłej odzieży wierzchniej. W przypadku panów dużą popularnością cieszą się płaszcze, które wyglądają poważnie i będą stosowne w każdej sytuacji. Z powodzeniem można je założyć na co dzień, ale też do garnituru, do którego często nie pasują zwykłe kurtki. Chcąc dobrać odpowiedni płaszcz, trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne szczegóły, od których będzie zależeć ich dopasowanie do danej osoby.

Płaszcze męskie a długość

Jednym z najważniejszych aspektów jest długość, co wpływa nie tylko na kwestie użytkowe, ale i to jak dany mężczyzna będzie się prezentował w takim płaszczu. Wersje bardzo długie są odpowiednie tylko dla osób wysokich. Wynika to z faktu, że dłuższe odzienia optycznie skracałyby nogi niskich osób, co nie przeszkadza w kontekście mężczyzn o pokaźnym wzrośnie.

Optymalnym wyborem są jednak modele maksymalnie do kolan, gdyż dłuższe będą niewygodne, a do tego trudniejsze względem czyszczenia, podczas gdy znajdując się bliżej podłoża, będą bardziej narażone na zabrudzenia. Panowie, którzy nie imponują wzrostem lub są po prostu niscy, powinni wybierać krótsze płaszcze, sięgające najwyżej tuż za biodra.

Płaszcze dwurzędowe czy jednorzędowe?

Podobnie jak w przypadku marynarek, bardzo istotny w kontekście płaszczy jest wybór między wariantami jednorzędowymi oraz dwurzędowymi. Wersje z jednym rzędem guzików mają bogatą historię i są bardzo popularne, gdyż optycznie wyszczuplają sylwetkę. Będą zatem szczególnie korzystne dla osób tęgich, z wyraźnym brzuszkiem, ale również mężczyzn bardzo dobrze zbudowanych. Płaszcze dwurzędowe prezentują się niestandardowo i ciekawie, natomiast poprzez podwójne rozstawienie guzików poszerzają sylwetkę, więc są przeznaczone głównie z myślą o osobach szczupłych lub bardzo szczupłych – w przypadku tych ostatnich polepszą wręcz wizerunek, gdyż dana osoba będzie wyglądała na dobrze zbudowaną.

Inne aspekty

W przeciwieństwie do mody damskiej, w której płaszcze występują w wielu bardziej jaskrawych kolorach, płaszcze męskie są z reguły raczej monotematyczne i klasyczne. Według własnych preferencji można wybrać warianty czarne, szare, brązowe czy ciemnogranatowe. Nieco mniej typowym wyborem mogą być płaszcze w militarnych odcieniach zielonego lub bordowe. Zależnie od pory roku warto zwrócić również uwagę na materiał oraz podszewkę. Modele jesienne często wykonywane są z bawełny i mają jednowarstwową podszewkę jedwabną lub sztuczną. W przypadku odzienia zimowego najlepsze będą płaszcze wełniane z podszewką watolinową, z włókniną lub w najcieplejszej opcji pikowaną.