Spodnie taktyczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

spodnie taktyczne

Po spodnie taktyczne sięga coraz więcej osób. Choć pierwotnie była to odzież dedykowana żołnierzom, dziś noszą ją również outdoorowcy, myśliwi i turyści. Przed wyborem konkretnego modelu warto poznać podstawowe informacje na temat spodni bojowych – tym bardziej, że kryteria wyboru są nieco inne niż w przypadku standardowych spodni kupowanych na co dzień.

Taktyczne spodnie – co to takiego?

Spodnie taktyczne, nazywane też spodniami bojowymi („bojówkami) lub spodniami wojskowymi, to element odzieży charakteryzujący się zwiększonymi parametrami technicznymi – po to, by spełniał swoje zadanie nawet w bardzo trudnych warunkach. A więc zapewniał przede wszystkim maksymalny komfort, ale też bezpieczeństwo. Dziś to nie tylko odzież dla mężczyzn. W sprzedaży znajdują się także spodnie taktyczne damskie, które od męskich różnią się głównie rozmiarem i stopniem wyprofilowania, dopasowanym do kształtnej sylwetki kobiet.

spodnie taktyczne

Czym charakteryzują się dobre „bojówki”?

Wygoda

Wygoda spodni taktycznych ma dwojakie znaczenie: to zarówno elastyczność i dobre dopasowanie do ciała, jak i mnogość kieszeni oraz szlufek, pozwalających na schowanie potrzebnego sprzętu.

Kluczowy jest materiał wykorzystany w odzieży. To on determinuje komfort korzystania ze spodni, głównie poprzez zapewnienie odpowiedniego ocieplenia, a jednocześnie przewiewności, ochrony przed wiatrem i wilgocią, krótki czas schnięcia oraz wytrzymałość, dzięki której znacząco spada ryzyko przedarcia ubrania. Duże znaczenie ma dopasowanie spodni do sylwetki. O to jednak można zadbać samodzielnie, dobierając do odzieży dobrej jakości pasek. Osoby o nietypowej sylwetce powinny zwrócić uwagę na spodnie wojskowe z szelkami.

Bezpieczeństwo

Wysokiej jakości spodnie bojowe wykazują nawet odporność na działanie ognia. Te dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom są wyposażone także w ochraniacze, zabezpieczające staw kolanowy przed urazami. W zasadzie każda cecha, o której wspomniano w poprzednim akapicie wiąże się również z bezpieczeństwem – bo wygodne spodnie pozwalają w pełni skupić się na zadaniu, niezależnie od tego, czy jest to akcja militarna, trekking, polowanie czy trening outdoorowy.

Wygląd

Klasyczny wygląd wojskowych spodni to maskujący wzór moro w kolorze khaki. Spodnie taktyczne do codziennego użycia mogą jednak charakteryzować się nieco bardziej uniwersalną stylistyką – to np. spodnie taktyczne czarne, ciemnozielone lub piaskowe. Tym bardziej, jeśli nie potrzebny jest kamuflaż. Takie spodnie – dzięki temu, że nie rzucają się w oczy – mogą być noszone w wielu miejscach, nie tylko w terenie i stać się jednym z najczęściej używanych elementów odzieży.

Gdzie kupić dobre spodnie wojskowe?

Najlepiej jest korzystać z ofert sklepów militarnych, czyli placówek wyspecjalizowanych w sprzedaży produktów dla służb mundurowych. W nich znajdują się spodnie najlepszych producentów, np. Arc’teryx LEAF, CRYE PRECISION czy LALO Tactical. Po takiej odzieży można spodziewać się starannego wykonania przekładającego się na maksymalną wygodę i bezpieczeństwo stosowania.